U skladu s odredbama članka 27. Zakona o zaštiti na radu svi su poslodavci obvezni osposobljavati radnike za rad na siguran način (tj. uputiti ih na tzv. “polaganje zaštite na radu”), u sljedećim slučajevima:
Budući da nam u odnosu na ovu temu često postavljate pitanja, u nastavku teksta ćemo se posebno osvrnuti na obvezno ponovno polaganje zaštite na radu „kod upućivanja radnika na novi posao, odnosno na novo mjesto rada“.
U smislu članka 27. Zakona o zaštiti na radu “novi posao” podrazumijeva svaki posao koji bi radnik trebao obavljati, a za koji ranije nije bio osposobljen za rad na siguran način.
Mjesto rada je „lokacijski“ pojam koji predstavlja prostore, prostorije i sva druga mjesta na kojima radnici moraju biti, na koja moraju ići ili ih pak koriste tijekom rada. O uvjetima na mjestima rada ovisit će i vrste opasnosti, štetnosti i napora koji se mogu javljati pri obavljanju poslova.
Tako, u smislu članka 27. Zakona o zaštiti na radu “novo mjesto rada” podrazumijeva mjesto na kojem će radnik obavljati poslove, a koje pri ranijem osposobljavanju radnika nije uzeto u obzir. Naravno, sve iz perspektive mogućeg javljanja novih rizika na tom “novom” mjestu rada.
Kako biste dobili dojam o važnosti ove teme u stvarnosti, navest ćemo kao primjer situaciju u kojoj je došlo do težeg ozljeđivanja radnika na radu.
U smislu određivanja potencijalne odgovornosti nakon takvog događaja od strane inspekcije, najprije će se postaviti pitanje: „Je li radnik bio osposobljen za rad na siguran način?“
Ako nije, to je za poslodavca problem i sva će odgovornost u tom smislu pasti na njega.
To je i logično jer proizlazi da poslodavac nije obavio svoju obvezu, propustivši kroz osposobljavanje iz zaštite na radu radnika informirati o činjenicama i okolnostima koje bi mogle utjecati na njegovu sigurnost pri obavljanju poslova.
S tim u vezi, valja imati u vidu činjenicu da je na ZOS obrascu (dokumentu koji predstavlja dokaz o osposobljenosti radnika) obvezan podatak i onaj o mjestu provođenja praktičnog dijela osposobljavanja, pa bi u slučaju ozljeđivanja radnika na nekom drugom mjestu (rada) od onoga koji je naveden na njegovu ZOS obrascu proizlazilo da radnik ustvari nije bio osposobljen za rad na siguran način u trenutku ozljeđivanja.
Imajući u vidu svrhu i cilj kvalitetnog osposobljavanja za rad na siguran način jasno proizlazi da bi kod ranije opisane promjene posla, kao i kod upućivanja radnika na novo mjesto rada bilo potrebno ponovno provesti osposobljavanje za rad na siguran način.
Ako imate potrebu za kvalitetnim osposobljavanjima ili nekom drugom uslugom u zaštiti na radu, slobodno nas kontaktirajte, stojimo Vam na raspolaganju…