Na temelju članka 55. Zakona o zaštiti na radu (“Narodne novine” br. 071/2014, 118/2014, 094/2018 i 096/2018) svi poslodavci su obvezni izraditi plan evakuacije i spašavanja za slučaj potrebe, odrediti osobe koje će provoditi mjere zaštite od požara i spašavanja te sve radnike upoznati s donesenim planom.
Poslodavac pravna osoba koja napravi prekršaj te ne izradi plan evakuacije i spašavanja ili ne osposobi radnike na način da ih upozna s planom evakuacije i spašavanja za slučaj izvanrednog događaja kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 kuna. Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 kuna kaznit će se poslodavac fizička osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi. U slučaju ponavljanja navedenog prekršaja, počinitelj će se kazniti novčanom kaznom u dvostrukom iznosu (članak 95. Zakona).
Plan evakuacije i spašavanja kod poslodavca podrazumijeva izradu istoimenog dokumenta (njegova tekstualnog dijela i grafičkih priloga) u kojem je potrebno navesti i obraditi sve bitne elemente koji mogu utjecati na nastanak izvanrednog događaja, kao i na uspješno provođenje evakuacije i spašavanja.
Na temelju tako izrađenog kvalitetnog plana evakuacije svi radnici poslodavca ali i druge osobe (koje se u tom trenutku po bilo kojoj osnovi mogu naći u radnim prostorijama i/ili prostorima) biti će u mogućnosti brzo i sigurno napustiti ugroženo mjesto (ili područje) na kojem je nastala izvanredna opasnost koja bi zahtijevala evakuaciju. Primjerice, četvrti (4.) kat poslovnog objekta u kome se nalaze uredske prostorije poslodavca, a u kojima je iz nekog razloga nastao požar.
Uz organiziranu evakuaciju, kvalitetan plan evakuacije i spašavanja omogućit će i lakše pružanje pomoći osobama koje se ne mogu same evakuirati, sve s ciljem otklanjanja ili smanjenja rizika nastalih izvanrednim događajem.
U teoriji poslodavac sam za svoje potrebe može izraditi ovaj dokument, budući da formalni uvjeti za njegovu izradu nisu propisani. Ipak, valja kazati da je za izradu kvalitetnog plana evakuacije nužno posjedovati određene kompetencije, pa poslodavci njegovu izradu daleko najčešće povjeravaju ovlaštenim subjektima na tržištu koji se bave predmetnim poslovima.
Izvanredan događaj podrazumijeva stanje uzrokovano iznenadnim djelovanjem prirodnih sila, tehničko-tehnoloških ili drugih čimbenika koji mogu ugroziti život ili zdravlje ljud (ili životinja), odnosno uzrokovati štetu na materijalnim ili drugim dobrima. Primjeri izvanrednih događaja su požar, eksplozije, potresi, poplave, poremećaji u tehnološkim procesima, teroristički čin i slični događaji koji mogu biti uzrokom nastanka neposrednih i značajnih rizika za život i zdravlje radnika i drugih osoba na mjestima rada.
Evakuacija podrazumijeva organizirano napuštanje mjesta rada (prostorija, prostora, drugih mjesta u sklopu objekta ili dijela objekta koji se koristi za rad) odnosno ugroženog područja od strane radnika i/ili drugih osoba u slučaju kada za njihov život ili zdravlje nastupi ili može nastupiti opasnost zbog izvanrednog događaja ili kada takav događaj može imati za posljedicu materijalnu štetu većeg opsega.
Spašavanje podrazumijeva organizirano provođenje radnji s ciljem pružanja pomoći osobama koje se ne mogu same evakuirati, pružanja prve pomoći ozlijeđenim osobama uslijed izvanrednog događaja te otklanjanje u takvom događaju nastalih opasnosti.
Tekstualni dio plana podrazumijeva obrađivanje svih važnih sastavnica koje bi mogle uvjetovati ili utjecati na uspješno provođenje evakuacije i spašavanja iz radnih prostorija poslodavca.
Pritom bi svakako trebao obuhvatiti sljedeće elemente:
Kada govorimo o grafičkom dijelu plana evakuacije, riječ je o onim najčešće uokvirenim grafičkim prikazima koje ste zasigurno puno puta vidjeli na zidovima hotela, škola, bolnica itd.
Grafički dio plana bi svakako trebao obuhvatiti sljedeće elemente:
– primjer situacijskog prikaza plana evakuacije i spašavanja (slika br. 1)
– primjer prikaza tlocrta kata/etaže (slika br. 2)